Rozhlednové rarity - Slovanka a její sestry

Slovanka (Cesko)
Eschenkogel (Rakousko)
Schöpfl (Rakousko)

Když jsem koncem 80. let dával dohromady svou první knihu o rozhlednách (vyšla pak v roce 1993 pod názvem O historii a osudech rozhleden Jizerských hor), v archivních pramenech jsem narazil na zmínku o tom, že železná konstrukce, která dnes stojí na vrchu Slovanka a která je nejstarší železnou rozhlednou v České republice, nebyla vyrobena u nás, ale v Rakousku, a to firmou Waagner Biro. V roce 1887 byla jedním z exponátů výstavy ve Vídni, kde ji také zahlédl člen Německého horského spolku pro Jizerské a Ještědské hory. Ten pak doporučil její zakoupení a převezení do Čech. Podrobnosti o převozu, neuvěřitelně rychlé výstavbě a velké slávě při otevření lze nalézt např. ve výše uvedené knize.
V době jejího psaní byla myšlenka na bližší pátrání po firmě Waagner téměř nereálná. Později, po otevření hranic, to však již možné bylo. Podařilo se mi zjistit řadu podrobností o firmě, která byla založena v roce 1854 a později proslula jako dodavatel smělých železných konstrukcí, od mostů, přes věže až třeba po střešní konstrukce. Firma dodnes existuje. Při výpravách za rakouskými rozhlednami jsem pak pátral, zdali v centru bývalé monarchie nestojí další rozhledny od stejné firmy. A skutečně se mi je podařilo najít. Ze stejných dílen jako naše Slovanka pocházejí např. železné rozhledny na Schöpflu, nejvyšším vrcholu Vídeňského lesa či na Eschenkogelu (též Wienerwald) - obě z roku 1898. Lze se o tom přesvědčit díky nápisům na starých litinových schodech. Takže naše Slovanka má v Rakousku, odkud sama pochází, své mladší sestry. Zároveň ale mohu potvrdit, že je z nich nejkrásnější a také nejzachovalejší.

Další podrobnosti a zajímavosti najdete v dvoudílné kronice českých a světových rozhleden: ROZHLEDNY ČECH, MORAVY A SLEZSKA. a ROZHLEDNY NA PRAHU 21. STOLETÍ.

© 2004 Jan Nouza.