Rozhledna Černá studnice

Obrázky přibližují první vyhlídkovou konstrukci z roku 1885, kamennou rozhlednu těsně po jejím otevření a současnou podobu věže

Pro obyvatele Jablonce nad Nisou je přirozenou přírodní dominantou hora Černá studnice. Skála na jejím vrcholu byla upravena pro vyhlídku již v roce 1885. Jednalo se tehdy o vůbec první stavební akci Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory, založeného v Liberci o rok dříve. Jenže jablonečtí turisté toužili po skutečné rozhledně. Když viděli, že ústředí téměř věnuje veškerou pozornost přípravě stavby na Ještědu, odtrhli se a v roce 1903 založili vlastní Horský spolek pro Jablonec a okolí. Krátce nato vyhlásili veřejnou soutěž o nejlepší návrh rozhledny na Černé studnici. Vítězem konkursu se stal jablonecký architekt Robert Hemmrich, jehož projekt chaty s vyhlídkovou věží se nejvíce blížil představám vedení spolku o honosné reprezentační stavbě.

Zahájení výstavby bylo tehdy ještě trochu zkomplikováno otázkou pozemku. Majitel panství, hrabě Desfours, však nakonec přistoupil na výměnu stavební parcely za dva jiné pozemky, které spolek pro tento účel zakoupil. Hned nato se stavitel Corazza mohl dát do díla. Na podzim roku 1904 byly hotovy základy chaty a zdi věže vyrostly až do výše 8 m. Jenže pak přišla tuhá zima a sněhové závěje se na vrcholu držely až do půlky května. Oba objekty byly přesto dokončeny včas. Slavnostního otevření se dne 14. srpna 1905 zúčastnilo na šest tisíc lidí. Všichni obdivovali zejména mohutnou, 26 m vysokou rozhlednu vystavěnou z žulových kvádrů až 3 tuny těžkých.

V dalších letech se chata kvůli velkému zájmu návštěvníků několikrát rozšiřovala. Naposledy v roce 1930, kdy se její restaurační kapacita zvýšila až na 600 míst. Bohužel změny majitelů po roce 1989 způsobily, že chata je již několik let mimo provoz. Návštěvníkům rozhledny tak slouží alespoň malý bufet pod věží, kde lze také zakoupit vstupenku.

Je-li dobrá viditelnost, naskytne se vám nádherný panoramatický pohled na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj s dominujícím Kozákovem a Troskami, Ralskou pahorkatinu s Bezdězem a Ralskem a v neposlední řadě i majestátní vrchol Ještědu.

Na základě autorovy knihy Rozhledny Čech, Moravy a Slezska .

© 2001 Jan Nouza.