Vyhlídková restaurace Petřín u Jablonce n.N.


Vyhlídková restaurace Nickelkoppe v roce 1906
Havarijní stav restaurace Petřín na snímku z roku 1998 Záběr ze srpna 2000 - těsně před dokončením oprav

Nejen v Praze ale i v Jablonci nad Nisou existuje rozhledna zvaná Petřín. Je součástí stejnojmenné restaurace v jižní části města zvané Vrkoslavice. Místo původně neslo pojmenování Nickelkoppe. Tento název prý vznikl podle jména jistého vrkoslavického občana, ševce Nickelschustera, který bydlel poblíž. Jeho domku se mezi lidmi s nadsázkou říkalo Nickelburg a kopci pak Nickelkoppe.

Z temene kopce se nabízí jeden nejkrásnějších a nejúplnějších pohledů na město skla a bižutérie. Toho v roce 1906 využil podnikavý hostinský Richard Fellinghauer a místo si vybral pro stavbu výletní restaurace. Snažil se pamatovat na vše, čím by mohl přilákat co největší počet návštěvníků. A tak do projektu zahrnul vedle nezbytné kuchyně i velký sál, kde se nejenom podávala jídla, ale mohlo se i tančit, dále prostor pro pány vybavený kulečníkem a take dvacet metrů vysokou vyhlídkovou věž. Dne 2. prosince 1906 si dal do jabloneckých novin inzerát, kterým veřejnosti oznámil otevření restaurace s nejkrásnějším výhledem na Jablonec a okolí.

Podnik však neprosperoval tak, jak si majitel představoval. Po několika letech ho proto prodal. Jako by se však od té doby začal nad vyhlídkovou restaurací vznášet nějaký stín. Střídali se vlastníci a nájemci, měnila se jména restaurace; od původního Nickelkoppe, pres Öserwarte, Hohenwarte až po současný Petřín. Vše vyvrcholilo nešťastnou privatizací v 90. letech. Objekt se dostal do rukou spekulantů, kteří měli jiné zájmy než ho udržovat a provozovat. Opuštěná budova se zabedněným vchodem, rozbitými okny a chátrající věží se stala noční můrou jabloneckých radních. V takovém stavu ji také zachytil televizní štáb natáčející cyklus Rozhlédni, se člověče.

Naděje svitla až v roce 1998, kdy restauraci získal nový majitel. Rok a půl trvaly rozsáhlé rekonstrukční práce, při nichž celý objekt dostal podobu nejméně tak hezkou jako v době vzniku. Slavnostní znovuotevření doprovázené ohňostrojem se uskutečnilo 2. října 2000.

Panoramatický výhled z rozhledny je opravdu úchvatný.

Na záladě autorovy knihy Rozhledny Čech, Moravy a Slezska

© 2000, Jan Nouza.