Cimrmanova rozhledna v Nouzově

Máte-li rádi nadhled a recesi a nad definicemi rozhleden klidně mávnete rukou, pak určitě zavítejte do Nouzova u Semil. Už skoro 10 let tam stojí Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě. Jak toho její stavitelé dosáhli? Prostě výška jejich rozhledny se uvádí jako záporné číslo. Na otázky proč, jak s tím souvisí postava Járy Cimrmana, a co stavitele motivovalo, se dočkáte odpovědí nejlépe přímo na místě.

Do Nouzova přijíždí stále více návštěvníků a nejsou to jen rozhlednáři, milovníci recese, cyklisti-vrchaři, ale také fandové geocachingu (jak ukazuje jeden ze snímků). A pokud si myslíte, že z nejnižší rozhledny nemůže být krásný výhled, tak budete hodně překvapeni. Navíc, Cimrmanův prototyp dalekohledu není jediným recesistickým výtvorem, který si zde můžete vyzkoušet. Dalším je třeba šlapací telefon, a vlastně každý rok něco nového přibývá.

Tvůrci rozhledny by také rádi místo dřevěné rozhledny postavili kamennou (samozejmě opět s přívlastkem nejmenší na světě). Přečtěte si prosím jejich výzvu a pomožte jim v jejich úsilí. Pár kamenů došlo už i z ciziny.

A pokud se vám zdá, že kvůli takovéto rozhledně vám za to nestojí podnikat výlet na Semilsko, mám pro vás tip. Jen o 4 km dál stojí krásná nová rozhledna pana Hubaře, kterou nazval U borovice. Vyhlídka v Nouzově se nachází přibližně v polovině stoupání ze Semil, takže si zde můžete trochu odpočinout před finálním výšlapem.

© 2010 Jan Nouza

Na hlavní stránku rozhleden