Vyhlídková věž restaurace Lidové sady

Vyhlídková věž restaurace Lidové sady, jak vyhlížela na začátku 20. století a po opravě v roce 1998

Vokolí Liberce se nachází několik vyhlídkových staveb. Nejblíže centru jsou Lidové sady, honosný společenský a restaurační podnik, který se dodaleka pyšní vysokou vyhlídkovou věží. Lidové sady leží na konečné tramvajové linky č.2.

Jako ústřední bod vycházkového a oddychového areálu (který později doplnila zoologická a botanická zahrada) je dali postavit radní na základě projektu norimberského architekta Jakoba Schmeissnera. Velkolepě pojatý objekt, nesoucí prvky německého romantismu a nastupující secese, byl slavnostně otevřen 30. listopadu 1901. Uvnitř budovy se nachází velký sál s klenutou střechou, který pojme téměř tisíc osob a nejčastěji slouží koncertním a plesovým účelům. Na jihozápadní straně k němu přiléhá neméně prostorná restaurace. Hlavní dominantou stavby je ale 32 m vysoká věž, jejíž vrchol zdobí hrázděná vyhlídková nástavba s devíti okny. Jako odměnu pro ty, kdo jsou ochotni vystoupit sem po 102 schodech, nabízí nádherné panorama města zarámované okolními horami. Vyhlídková věž prošla v minulých letech nákladnou rekonstrukcí a od srpna 1998 je opět přístupná veřejnosti.

Vyhlídková věž je otevřena každý den od 10 do 17 hodin. Vstupenku si můžete zakoupit u hlavního vchodu do objektu

Toto je pohled na vnitřní prostor hlavní vyhlídkové terasy. Z oken rámovaných starobylým hrázděním se nabízí nádherný výhled na město Liberec a na hřeben Ještědu. Přímo pod vámi se nalézá zoologická zahrada.

Po točitých schodech ale můžete vystoupit ještě o jedno patro výše a podívat se na svět ze střešních okének.

Z autorovy knihy Rozhledny Čech, Moravy a Slezska

© 2000 Jan Nouza.