Rozhledna na Zámeckém vrchu u České Kamenice
Historická pohlednice kamenického hradu z roku 1895 
Stav  v roce 1990
Nová věž z roku 1998

Staronovou hradní rozhlednou se od roku 1998 pyšní město Česká Kamenice. Jeho radním se tak podařil husarský kousek - vrátit Zámeckému vrchu vyhlídku, která k němu patřila již od osmdesátých let 19. století.

Zříceniny hradu vypínající se vysoko nad městem pamatují dávné časy. Hrad byl postaven ve 13. století, období rozkvětu prožil za Vartenberků v 15. století, ale o sto let později už byl natrvalo opuštěn. V roce 1880, když se kamenický okrašlovací spolek rozhodl zpřístupnit Zámecký vrch jako výletní místo, z něho zbývaly již jen rozvaliny. Členové spolku však vyčistili ruiny od sutě a stromů, vyspravili obvodové zdi bývalého hradního paláce a vestavěli do nich dřevěnou stavbu pohostinství a krytou šestnáctimetrovou rozhlednu. Romanticky upravená zřícenina s vyčnívající vyhlídkovou věží působila opravdu majestátně a pohled z jejího ochozu rozhodně stál za výstup. Zvláště když se pak návštěvník mohl občerstvit v hradní restauraci vyzdobené erby bývalých majitelů anebo s přáteli posedět ve stylovém rytířském sále zřízeném v roce 1910.

Po roce 1945 se mnohé změnilo. Lidem se už nechtělo trmácet do vrchu, restaurace zanikla a z věže zbyla jen kostra držící se jen díky opoře pevného kamenného zdiva. Zříceninu opět pohltil vysoký porost divoce rostoucích stromů a keřů.

V roce 1995 vznikla v České Kamenici nadace, která si dala za cíl obnovit dřívější slávu Zámeckého vrchu. Z její iniciativy byl celý prostor zříceniny opět vyčištěn, zdi byly nově zabezpečeny, cesta na vrchol upravena a o tři roky později došlo i na rozhlednu. Jednoduchou bedněnou konstrukci navrhla a sestavila tesařská firma Karla Kloudy z Jihlavy. Projekt musel být konzultován s Památkovým úřadem, který povolil jen takovou výšku věže, aby nenarušovala celkový vzhled bývalého hradu. Naštěstí se podařilo najít kompromis splňující jak estetické hledisko, tak požadavky na daleký výhled. Hradní rozhledna byla zpřístupněna 13. června 1998 za účasti stovek návštěvníků a za zvuků slavnostní salvy ze středověkého děla.

Z autorovy knihy Rozhledny Čech, Moravy a Slezska

© 2008 Jan Nouza.