Javorník u Liberce (1899 - 1924 - 2011)


   

Vrchol Javorníku nad Jeřmanicemi patřil více než sedmdesát let k vděčným výletním cílům Liberecka. Hlavní atrakcí tohoto nejvýchodnějšího výběžku Ještědského hřbetu bývala vyhlášená restaurace Obří sud.

Její historie sahá až do roku 1898, kdy se ve Vídni konala Jubilejní výstava oslavující 50 let vlády císaře Františka Josefa I. Jedním z výstavních objektů byl i sud obřích rozměrů, který sloužil jako netradiční vinárna. Navštívil ji i Wilhelm Huebel, hostinský z Dlouhých Mostů u Liberce, jemuž se exponát natolik zalíbil, že přesvědčil další své přátele, aby ho po skončení výstavy společně zakoupili. Rozebraná konstrukce byla na čtyřech železničních vagónech převezena z Vídně do Liberce a začátkem dalšího roku byla na Javorníku zahájena výstavba restaurace, jejíž součástí se stal bývalý výstavní exponát. Ke slavnostnímu otevření výletního objektu, který dostal jméno Obří sud, došlo 18.6.1899. Vlastní sud měřil 12 m v průměru, což při délce 14 m představovalo vnitřní objem 10238 hl a nabídku míst až pro 300 návštěvníků.

Aby zvýšila atraktivitu místa a zlepšila rozhled, rozhodla se obec Javorník přistavit rozhlednu. K iniciativě se připojila i hodkovická sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Společným úsilím se jim podařilo postavit dřevěnou, částečně krytou rozhlednu, vysokou 18 m. První návštěvníci se z ní mohli rozhlédnout 25. května 1924.

Bohužel, během válečných let věž značně utrpěla a na přelomu 40. a 50. let musela být z bezpečnostních důvodů stržena. Osudným dnem pro restauraci se stalo 20. září 1974, kdy historický objekt kompletně shořel. Později se několikrát uvažovalo o jeho obnově i o znovupostavení rozhledny. Místo toho však v polovině 90. let na vrcholu Javorníku vyrostl kovový stožár základnové stanice pro mobilní operátory.

Situace se začala měnit až v roce 2010. Tehdy byl na severním svahu kopce vybudován lyžařský areál (doplněný bobovou dráhou) a o rok později se na vrchol vrátila i restaurace se staronovým názvem Obří sud. V provozu je od 1. října 2011.

© 2011 Jan Nouza.

Na základě autorovy knihy Rozhledny Čech, Moravy a Slezska .