Rozhlednový inspirotikon (Galerie unikátních rozhleden) - 7

Část 1 - Dřevěné stavby historické
Část 2 - Dřevěné stavby novodobé
Část 3 - Kovové stavby historické
Část 4 - Kovové stavby moderní
Část 5 - Zděné stavby zaniklé
Část 6 - Zděné stavby moderní
Část 7 - Betonové stavby

Také začínáte mít pocit, že rozhleden v Česku sice přibývá nebývalým tempem, ale že zároveň kvantita vítězí nad kvalitou, a skutečně zajímavých, esteticky zdařilých a originálních nových staveb je u nás jako šafránu? Určitě nejsem sám, kdo si to myslí. Přesvědčují mě o tom jak setkání s dalšími příznivci rozhleden, tak i mnohé dopisy, v nichž čtenáři mých knih i návštěvníci těchto stránek píší, že by přivítali mnohem bohatější rozmanitost při stavbě rozhleden a daleko větší nápaditost při jejich návrhu. Kritérium originality a unikátnosti také hraje roli při výběru našich nejkrásnějších rozhleden, jak se o tom lze přesvědčit v anketě, která probíhala v roce 2010.

Rozhodl jsem se proto připravit stránky, na nichž se budou postupně objevovat zajímavé a opravdu originální stavby vybrané z mého archivu. Půjde jak o rozhledny historické, tak i soudobé. Obrázky by měly sloužit jako jeden z možných zdrojů inspirace pro budoucí projektanty a také jako důkaz toho, že rozhledny mohou vypadat skutečně jinak, než jsme dosud u nás byli zvyklí.

Betonové stavby - historické i moderní

Beton nepatří mezi typické materiály používané při stavbě rozhleden. Přesto se první betonové rozhledny objevily už před více než sto lety, např. věž v Pfullingenu dokončená v roce 1905 nebo rozhledna nad Ebersbergem z roku 1914. Řada zajímavých betonových staveb pak vyrostla během 20. a 30. let 20. století. Patří k nim i Kratochvílova rozhledna v Roudnici. A beton využívají architekti a projektanti i v současné době. Dává jim možnost navrhovat konstrukce, které jsou atypické, vzdušné či s velkým podílem skla, působí lehce a přitom jsou díky betonu dostatečně pevné.

Pfullingen (Německo)
Bear Hill (USA)
Ebersberg (Německo)
Vicksburg (USA)
Essen (Německo)
Roudnice (Česko)
Piešťany (Slovensko)
Homberg (Švýcarsko)
Berlín (Německo)
Vídeň (Rakousko)
San Francisco (USA)
Brandenburg (Německo)
Berzdorf (Německo)
Effretikon (Švýcarsko)
Kleeberg (Rakousko)
Ichinomiya (Japonsko)

© 2012 Jan Nouza a autoři fotografií (Jan Nouza + vlastní sbírka pohlednic a fotografií)

Na hlavní stránku rozhleden