Rozhlednový inspirotikon (Galerie unikátních rozhleden) - 5

Část 1 - Dřevěné stavby historické
Část 2 - Dřevěné stavby novodobé
Část 3 - Kovové stavby historické
Část 4 - Kovové stavby moderní
Část 5 - Zděné stavby zaniklé
Část 6 - Zděné stavby moderní
Část 7 - Betonové stavby

Také začínáte mít pocit, že rozhleden v Česku sice přibývá nebývalým tempem, ale že zároveň kvantita vítězí nad kvalitou, a skutečně zajímavých, esteticky zdařilých a originálních nových staveb je u nás jako šafránu? Určitě nejsem sám, kdo si to myslí. Přesvědčují mě o tom jak setkání s dalšími příznivci rozhleden, tak i mnohé dopisy, v nichž čtenáři mých knih i návštěvníci těchto stránek píší, že by přivítali mnohem bohatější rozmanitost při stavbě rozhleden a daleko větší nápaditost při jejich návrhu. Kritérium originality a unikátnosti také hraje roli při výběru našich nejkrásnějších rozhleden, jak se o tom lze přesvědčit v anketě, která probíhala v roce 2010.

Rozhodl jsem se proto připravit stránky, na nichž se budou postupně objevovat zajímavé a opravdu originální stavby vybrané z mého archivu. Půjde jak o rozhledny historické, tak i soudobé. Obrázky by měly sloužit jako jeden z možných zdrojů inspirace pro budoucí projektanty a také jako důkaz toho, že rozhledny mohou vypadat skutečně jinak, než jsme dosud u nás byli zvyklí.

Zděné stavby - historické zaniklé

Tuto stránku věnuji památce staveb, které ve své době patřily k těm nejkrásnějším mezi kamennými či cihlovými rozhlednami. Stály většinou poblíž velkých měst či lázeňských letovisek a konstrukčně, materiálově a v neposlední řadě i barevným řešením se odlišovaly od mnoha jiných běžných vyhlídkových věží. Už také proto, že je navrhovali význační architekti své doby.
Jenže je potkal smutný osud. Většina jich zanikla během válečných událostí či později následkem zanedbané údržby. Díky historickým pohlednicím si můžete alespoň prohlédnout, jak vypadaly.
Další příklady budou brzy následovat.

Wroclaw (Polsko)
Nakléřov (Česko)
Heringsdorf (Německo)
Štětín (Polsko)
Aachen (Německo)
Guben (Polsko)
Praděd (Česko)
Brémy (Německo)

© 2011 Jan Nouza

Na hlavní stránku rozhleden