Rozhlednový inspirotikon (Galerie unikátních rozhleden) - 4

Část 1 - Dřevěné stavby historické
Část 2 - Dřevěné stavby novodobé
Část 3 - Kovové stavby historické
Část 4 - Kovové stavby moderní
Část 5 - Zděné stavby zaniklé
Část 6 - Zděné stavby moderní
Část 7 - Betonové stavby

Také začínáte mít pocit, že rozhleden v Česku sice přibývá nebývalým tempem, ale že zároveň kvantita vítězí nad kvalitou, a skutečně zajímavých, esteticky zdařilých a originálních nových staveb je u nás jako šafránu? Určitě nejsem sám, kdo si to myslí. Přesvědčují mě o tom jak setkání s dalšími příznivci rozhleden, tak i mnohé dopisy, v nichž čtenáři mých knih i návštěvníci těchto stránek píší, že by přivítali mnohem bohatější rozmanitost při stavbě rozhleden a daleko větší nápaditost při jejich návrhu. Kritérium originality a unikátnosti také hraje roli při výběru našich nejkrásnějších rozhleden, jak se o tom lze přesvědčit v anketě, která probíhala v roce 2010.

Rozhodl jsem se proto připravit stránky, na nichž se budou postupně objevovat zajímavé a opravdu originální stavby vybrané z mého archivu. Půjde jak o rozhledny historické, tak i soudobé. Obrázky by měly sloužit jako jeden z možných zdrojů inspirace pro budoucí projektanty a také jako důkaz toho, že rozhledny mohou vypadat skutečně jinak, než jsme dosud u nás byli zvyklí.

Kovové stavby - novodobé

Na této stránce se můžete seznámit s ukázkami skutečně zajímavých a unikátně navržených kovových rozhleden. Jde o stavby postavené po roce 1960, které jsem měl možnost spatřit při svých cestách v zahraničí i doma. Další inspirativní příklady se zde objeví brzy, třeba i díky vám a vašim fotografiím, a také zásluhou nových originálních projektů, jako je např. tento pro obec Oloví.

Stuttgart (Německo)
Zürich (Švýcarsko)
Košice (Slovensko)
Dietzenbach (Německo)
Hamar (Norsko)
Vartovna (Česko)
Balatonboglar (Maďarsko)
Senftenberg (Německo)
Kobe (Japonsko)
Matrafüred (Maďarsko)
Ostrá horka (Česko)
Bottrop (Německo)
Heidemühl (Německo)
Siebenlinden (Rakousko)
Mamu park (Austrálie)
Oelsnitz (Německo)

© 2011 Jan Nouza a autoři fotografií (Jan Nouza, Tomáš Nouza, Helena Holubářová, Jaroslav Velc)

Na hlavní stránku rozhleden