Rozhlednový inspirotikon (Galerie unikátních rozhleden) - 3

Část 1 - Dřevěné stavby historické
Část 2 - Dřevěné stavby novodobé
Část 3 - Kovové stavby historické
Část 4 - Kovové stavby moderní
Část 5 - Zděné stavby zaniklé
Část 6 - Zděné stavby moderní
Část 7 - Betonové stavby

Také začínáte mít pocit, že rozhleden v Česku sice přibývá nebývalým tempem, ale že zároveň kvantita vítězí nad kvalitou, a skutečně zajímavých, esteticky zdařilých a originálních nových staveb je u nás jako šafránu? Určitě nejsem sám, kdo si to myslí. Přesvědčují mě o tom jak setkání s dalšími příznivci rozhleden, tak i mnohé dopisy, v nichž čtenáři mých knih i návštěvníci těchto stránek píší, že by přivítali mnohem bohatější rozmanitost při stavbě rozhleden a daleko větší nápaditost při jejich návrhu. Kritérium originality a unikátnosti také hraje roli při výběru našich nejkrásnějších rozhleden, jak se o tom lze přesvědčit v anketě, která probíhala v roce 2010.

Rozhodl jsem se proto připravit stránky, na nichž se budou postupně objevovat zajímavé a opravdu originální stavby vybrané z mého archivu. Půjde jak o rozhledny historické, tak i soudobé. Obrázky by měly sloužit jako jeden z možných zdrojů inspirace pro budoucí projektanty a také jako důkaz toho, že rozhledny mohou vypadat skutečně jinak, než jsme dosud u nás byli zvyklí.

Kovové stavby - historické

Většina lidí si myslí, že železné rozhledny bývaly pouze kovovou obdobou dřevěných trámových věží, tedy relativně jednoduché příhradové konstrukce. Obrázky z mé sbírky však ukazují, že i mezi železnými rozhlednami se našly velice originální stavby, ať už třeba ve tvaru kříže, válce, jehlanu, kužele, apod. Existovaly také rozhledny, u nichž se vyhlídková plošina s návštěvníky točila a postupně stoupala do výšky (např. v anglickém městě Southend on Sea). Navíc, některé kovové rozhledny bývaly velmi zdobné, např. věž v Löbau z roku 1854, nebo v Peorii v USA (Illinois).

Josefskreuz (Německo)
Hülsberg (Německo)
Bayreuth (Německo)
Löbau (Německo)
Aalborg (Dánsko)
Perchtoldsdorf (Rakousko)
Peoria (USA)
Southend (Velká Británie)

Brzy zde najdete také příklady velmi originálních kovových rozhleden z moderní doby.

© 2011 Jan Nouza

Na hlavní stránku rozhleden