Rozhlednový inspirotikon (Galerie unikátních rozhleden) - 2

Část 1 - Dřevěné stavby historické
Část 2 - Dřevěné stavby novodobé
Část 3 - Kovové stavby historické
Část 4 - Kovové stavby moderní
Část 5 - Zděné stavby zaniklé
Část 6 - Zděné stavby moderní
Část 7 - Betonové stavby

Také začínáte mít pocit, že rozhleden v Česku sice přibývá nebývalým tempem, ale že zároveň kvantita vítězí nad kvalitou, a skutečně zajímavých, esteticky zdařilých a originálních nových staveb je u nás jako šafránu? Určitě nejsem sám, kdo si to myslí. Přesvědčují mě o tom jak setkání s dalšími příznivci rozhleden, tak i mnohé dopisy, v nichž čtenáři mých knih i návštěvníci těchto stránek píší, že by přivítali mnohem bohatější rozmanitost při stavbě rozhleden a daleko větší nápaditost při jejich návrhu. Kritérium originality a unikátnosti také hraje roli při výběru našich nejkrásnějších rozhleden, jak se o tom lze přesvědčit v anketě, která probíhala v roce 2010.

Rozhodl jsem se proto připravit stránky, na nichž se budou postupně objevovat zajímavé a opravdu originální stavby vybrané z mého archivu. Půjde jak o rozhledny historické, tak i soudobé. Obrázky by měly sloužit jako jeden z možných zdrojů inspirace pro budoucí projektanty a také jako důkaz toho, že rozhledny mohou vypadat skutečně jinak, než jsme dosud u nás byli zvyklí.

Dřevěné stavby - novodobé

Zde se podívejme na ukázky zajímavých moderních rozhleden, u nichž je stále ještě hlavním stavebním materiálem dřevo. Další fotografie sem budou přidávány postupně. Pokud chcete nabídnout vlastní snímky skutečně originálních rozhleden z této kategorie, budou vítány.

Felixsee (Německo)
Hofberg (Švýcarsko)
Szilvasvarad (Maďarsko)
Neuschönau (Německo)
Wehlaberg (Německo)
Sedlo (Česko)
Auberg (Rakousko)
Biked-tetö (Maďarsko)
Východná* (Slovensko)
Bohdanka (Česko)
Kreuzlingen (Švýcarsko)
Strupčice (Česko)
Rožnov p. R. (Česko)
Bad Sauerbrunn (Rakousko)
Weinberg (Rakousko)
Heřmanice* (Česko)

* Stavby takto označené zatím nejsou přístupné.

© 2012 Jan Nouza a autoři fotografií (Jan Nouza, Viera Nouzová, Helena Holubářová, Juraj Hlatký, Pavel Tříška, Jiří Škrobák, Václav Čermák)

Na hlavní stránku rozhleden