Rozhlednový inspirotikon (Galerie unikátních rozhleden) - 1

Část 1 - Dřevěné stavby historické
Část 2 - Dřevěné stavby novodobé
Část 3 - Kovové stavby historické
Část 4 - Kovové stavby moderní
Část 5 - Zděné stavby zaniklé
Část 6 - Zděné stavby moderní
Část 7 - Betonové stavby

Také začínáte mít pocit, že rozhleden v Česku sice přibývá nebývalým tempem, ale že zároveň kvantita vítězí nad kvalitou, a skutečně zajímavých, esteticky zdařilých a originálních nových staveb je u nás jako šafránu? Určitě nejsem sám, kdo si to myslí. Přesvědčují mě o tom jak setkání s dalšími příznivci rozhleden, tak i mnohé dopisy, v nichž čtenáři mých knih i návštěvníci těchto stránek píší, že by přivítali mnohem bohatější rozmanitost při stavbě rozhleden a daleko větší nápaditost při jejich návrhu. Kritérium originality a unikátnosti také hraje roli při výběru našich nejkrásnějších rozhleden, jak se o tom lze přesvědčit v anketě, která probíhala v roce 2010.

Rozhodl jsem se proto připravit stránky, na nichž se budou postupně objevovat zajímavé a opravdu originální stavby vybrané z mého archivu. Půjde jak o rozhledny historické, tak i soudobé. Obrázky by měly sloužit jako jeden z možných zdrojů inspirace pro budoucí projektanty a také jako důkaz toho, že rozhledny mohou vypadat skutečně jinak, než jsme dosud u nás byli zvyklí.

Dřevěné stavby - historické

Galerii otevřeme ukázkami několika zajímavých dřevěných rozhleden, tedy staveb, jejichž realizace vůbec nemusí být finančně náročná. Podívejme se nejprve na pár relativně jednoduchých, ale určitě nápaditě vyřešených rozhleden, postavených cca před 100 lety. Záměrně jsem se snažil vybírat stavby z různých koutů světa.

Krosno (Polsko)
Saeby (Dánsko)
Pernitz (Rakousko)
Bardejov (Slovensko)
Miskolc (Maďarsko)
Sighisoara (Rumunsko)
Schönberg (Rakousko)
Kinnekulle (Švédsko)
Graz (Rakousko)
La Baule-les-Pins (Francie)
Oakland (USA, Califonia)
Todtmoos (Německo)
Gizycko (Polsko)
Leksand (Švédsko)
Semmering (Rakousko)
Seattle (USA)

© 2011 Jan Nouza

Na hlavní stránku rozhleden