Anketa o nejkrásnější rozhledny

Začátkem roku 2010 jsem požádal návštěvníky mých stránek, kteří se zajímají o rozhledny, aby mi napsali, kterou historickou (postavenou do roku 1945) a kterou novodobou rozhlednu považují za nejkrásnější nebo nejzajímavější. Požádal jsem je též o krátké zdůvodnění jejich výběru. Jsem zvědav na to, jaké tipy od vás se zde objeví a jaké budou vaše argumenty. Věřím, že touto pozitivně laděnou diskusí můžeme přispět k dalšímu rozvoji rozhleden u nás.

Nejkrásnější historická rozhledna
Nejkrásnější novodobá rozhledna
Přispěvatel
Děčínský Sněžník
Působí velmi majestátním dojmem a výhled je úchvatný
Strážný vrch u Merboltic
Není to kamenná stavba, ale výhled je opravdu nezapomenutelný
RF
Schillerova rozhledna v Kryrech
Po opravě vypadá zajímavě a lahodí oku ...
Smrk v Jizerských horách
Je jiná něž klasické rozhledny. Je to nejlepší řešení v daných krutých povětrnostních podmínkách.
MH
Biskupská kupa v Jeseníkách
Krásný výhled, ale rozhledna je především krásná sama o sobě - čistě bílá s červeným zdobením, vždycky mi evokovala nějaký velmi chutný zákusek:) ...
Klucanina u Tišnova
Elegantní a majestání zvnějšku, uvnitř vzdušná a velmi originální (např. rampy schodišť se vznášejí jakoby náhodně rozházené v prostoru). Navíc moderní pojetí, které přesto drobnými detaily odkazuje na klasické vzory (na poslední výstup se schodiště mění na šnekovité).
JH
Petřínská rozhledna v Praze
Je to naše nejznámější, nejvyšší, nejviditelnější a nejnavštěvovanější rozhledna - symbol českých rozhleden!
Borůvková hora v Rychlebských horách
Je to unikátně navržená stavba, při tom to je už 4. stavba na stejném místě (takže tradice), je z ní krásný výhled a její dobývání stojí velké úsilí (což je velké plus!).
PL
Štěpánka u Kořenova
Krásný a elegantní tvar, zajímavá historie, úžasný výhled.
Svatý vrch u Kadaně
Moc se mi líbí, jak z původního kamenného altánu (který už byl zchátralý a zarostlý stromy), vznikla atypická rozhledna s hezkým výhledem na krajinu (Kadaň, údolí Ohře, Doupovské hory).
AP
Černá Studnice v Jizerských horách
Originální, bytelná, esteticky moc hezká rozhledna. Umístěná na velmi vhodném místě, lze sem přijít z různých míst zespoda anebo po hřebeni. Útulná chata s občerstvením, suvenýry.
Vartovna u Seninky
Je to velice originální stavba a umístěná tam, kde rozhledna chyběla. Je také vysoká a otevřená, čili nabízí dosti "vzdušné" zážitky.
Jedlová v Lužických horách
Splňuje vše, co od rozhledny člověk očekává - náročný a krásný výstup, postupné odkrývání výhledů, dokonalá silueta + příjemná restaurace na vrcholu a vzhledem ke svému osudu je symbolem rozhlednového zmrtvýchvstání v ČR..
Bílá hora u Kopřivnice
I dnes, po deseti letech od výstavby, působí jako rozhledna budoucnosti, na čemž má jistě podíl v té době jedinečný šroubovicovitý tvar.
MCh
Háj u Aše
Je naší nejzápadněji položenou vyhlídkovou stavbou u nás. Krásná mohutná stavba s monumentální věží. Poskytuje překrásný výhled na Krušné hory a Český les.
Sedlo u Sušice
Dřevěná rozhledna na místě staré vojenské hlásky. Je z ní krásný výhled na panorama Šumavy, hrad Kašperk, vrch Svatobor s rozhlednou a českou kotlinu.
EK
Hrádek ve Varnsdorfu
Po opravě opět vypadá nádherně - secese se nezapře. Umístění mezi TOP si zaslouží jak kvůli vzhledu a barevnému provedení, tak i kvůli krásnému výhledu a v neposlední řadě také za to, jakými zvraty osudu si tato stavba prošla.
Toulovcova rozhledna u Proseče
V době postavení to byla velmi originálně navržená stavba, navíc s překvapivě dalekým rozhledem. Cením si i to, že z kraje Toulovcových Maštalí (do té doby pro mě neznámého) pomohla udělat něco jako turistický ráj.
JZ
Zlatý chlum u Jeseníku
Na prvním místě je u mě Štěpánka. Ale věž na Zlatém chlumu patří také mezi mé oblíbené. Válcové věže sice bývají poněkud nudné, ale tato je dostatečně členěná do několika sekcí. I pro mě je důležité to, že se k ní člověk musí "probojovat" pěšky poměrně dlouhým stoupáním. Rozhledny, kam se jezdí autem, pro mě hodně ztrácejí na přitažlivosti.
Babí lom u Brna
Malá (a proto) hezká rozhledna v okolí mého města. Vůbec mi nevadí, že je z betonu - k těm rozeklaným skalám to dobře padne. Jedna z mála rozhleden z období Temna.
KM
Praděd v Jeseníkách (bývalá rozhledna)
Spadla sice v roce 1959, ale pro mě je to dodnes symbol Jeseníků, pohoří, kde jsem se narodil. Její kamenná krása mi na vrcholu Pradědu chybí. Moc mám rád staré kamenné rozhledny postavené různými německými spolky. Čiší z nich hrdost, majestátnost a pohlížím na ně s obdivem a pokorou. Uvnitř je znát jejich dlouhý život a cítím za jakých podmínek a s jakým úsilím vznikaly. Další důvod je pro mě, že tyto rozhledny jsou vždy originály a je jedno jestli je kulatá, hranatá, nebo tvaru hradní věže.
Borůvková hora v Rychlebských horách
Mám moc rád přírodu Rychlebských hor, několikrát jsem ji v parném létě zdolal na kole i pěšky. Je z ní nádherný výhled, jak s oblibou říkám až k moři. A pro svoji odlehlost, náročnou dostupnost a božský klid kolem ji řadím do čela novodobých rozhleden.
DM
Babylon (Zelený kopec) u Mohelna
Trochu opomíjená, přesto stavebně originální rozhledna s překvapivou vnitřní nástěnnou malbou, navíc v oblasti rozhlednově doposud dosti chudé.
Brdo v Chřibech
Architektonicky skvěle zvládnutá rozhledna dokonale zapadající do prostředí Chřibů, s nádherným výhledem a k tomu všemu použit klasický materiál - kámen - dnes používaný naprosto ojediněle.
PN
Krásenský vrch
Navozuje atmosféru historie jako hradní hláska a svým tvarem je originální a na první pohled rozpoznatelná.
Křížový vrch u Červené vody
A v záplavě velmi podobných železných a dnes i dřevěných rozhleden se mi asi nejvíc líbí tato rozhledna. Její tvar i barva jí dodávají určité kouzlo.
JV
Černá studnice v Jizerských horách
Je majestátní a krásná. Představuje dovednost našich předků.
Klucanina u Tišnova
Příklad jak se i dnes dá postavit krásná rozhledna.
RS
Bramberk v Jizerských horách
Rozhledna jednoduchá, elegantní a hlavně kamenná. Škoda, že zavřená ... (Už to není pravda - JN.)
Lomnice n. P. - Popelky
Zajímavá rozhledna (nerozhledna). Využití skokanského můstku jako rozhledny sice není originální, ale sympatické. Přesto, že mám rád jednoúčelnost, zde to neplatí.
JV
Tábor u Lomnice nad Popelkou
Krásná rozhledna, zvláště teď po rekonstrukci. Nádherný kruhový výhled.
Borůvka u Proseče
Ve své době velmi originální a konstrukčně odvážná dřevěná stavba. Škoda, že se už objevila její kopie (u Velkých Pavlovic).
RK
Petřín v Praze
Je to naše nejznámnější rozhledna, taková menší česká Eiffelovka.
Babí lom u Brna
Moc hezky umístěná a vkusně navržená betonová rozhledna. Jedna z mála postavených v "době temna" mezi roky 1945 až 1989.
LM

© 2010 Jan Nouza.

Na hlavní stránku rozhleden